Vdýchnime nový život starému náradiu

16.09.2022

Jedným z našich letných projektov, ktorým sme si tiež oddýchli po náročnom období organizácie festivalu Kopanice v kroji 2022, bola oprava a renovácia náradia, ktoré nám do združenia venovali dobrí ľudia. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že staré náradie často končieva v železe alebo ohni. 

V prvej fáze sme opravovali kolovrátok, trlice, maselnicu a rumplu na pranie. Horúce letné dni sme využili na to, aby sme všetko náradie poumývali, zbavili nánosov prachu a nečistôt. Na kolovrátku sa nám tak podarilo odhaliť, že vyrezávaný koník má očko z modrej korálky, Potom sme ich ošetrili náterom proti drevokaznému hmyzu a hubám. 

Nasledoval náter drevným olejom, aby sa náradie ešte lepšie ochránilo pred zubom času a získalo peknú patinu. S výberom oleja nám výborne poradili v predajni alfanatur.sk, kde predávajú rôzne prírodné náterové materiály a stavebné materiály. 

Zrenovované náradie budeme ďalej používať pri našich foteniach a budú slúžiť aj ako dekorácia na našich podujatiach. Máme obrovskú radosť, že sa u nás ešte nájdu ľudia, ktorí nevyužité náradie alebo kroje po predkoch nevyhodia, ale im nájdu nový domov v dobrých rukách. Aj takto si uchovávame dedičstvo našich predkov. Ešte nás čaká druhá fáza opravy nástrojov, na ktoré už nezostal čas alebo si vyžadujú náročnejší prístup. Sledujte naše sociálne siete, kde určite zverejníme novinky.