Folkórne Kopanice alebo kam vedú naše kroky

27.02.2022

Myšlienka založiť projekt Kopanice v kroji vznikla náhodne na konci júla 2018. Štvorica kamarátok sa chcela odfotiť v krojoch po starých rodičoch. Tu však nastal problém. Kroje sú, ale ako si ich správne obliecť? Základ bude rubáč, na to kasanicu, rukávce, prucel a teraz zásteru. Toto možno tak, alebo inak. Na hlavu ručník uviažeme takto, veď to vyzerá podobne ako na tých starých fotkách, čo máme doma.
Dokonalé...

Ako strašiaci do maku !

Ako strašiaci do maku!
Ako strašiaci do maku!

Takže čo teraz? Vyhľadáme ľudí, čo to vedia, nájdeme literatúru a naučíme sa správnemu ustrojeniu. A čo ak i iní nadšenci natrafia na rovnaký problém? Bolo by fajn zistené skutočnosti prezentovať na jednom mieste. Takto vznikla myšlienka založenia Kopaníc v kroji a následne občianskeho združenia Folklórne Kopanice, ktoré tento projekt zastrešuje.

Kopanice skrývajú množstvo pokladov, tajomstiev a krás. Hlboké lesy, nekonečné lúky a pasienky, potôčiky, sady, polia a pri nich roztrúsené domčeky. Tu naši predkovia žili svoje veľké-malé životy, starosti, trápenia aj radosti. Tu sa šatili, živili sa remeslom, varili kopaničiarske špeciality. Tu žijeme aj my a dedíme po nich nielen prírodné krásy a kopaničiarske črty v osobnostiach, ale aj tie nehmotné dary. Tradície, remeslá, tance a piesne. To sme my....

To sme my
To sme my

Je len na nás, čo odovzdáme našim potomkom.


Našťastie, ešte stále sú nositelia tradícií, ľudia, ktorí si pamätajú alebo sa stihli naučiť niečo naše. OZ Folklórne Kopanice takýchto ľudí spája. Členovia vyhľadávajú potrebné informácie, vzdelávajú sa a svoje znalosti využívajú pre výchovné a vzdelávacie činnosti, zamerané na rôzne generácie a medzigeneračnú spoluprácu. Takouto činnosťou je podujatie Kopanice v kroji, o ktorom sa viac dočítate v článku "Ohliadnutie - Kopanice v kroji 2019 a 2021".

Tím Kopanice v kroji 2021
Tím Kopanice v kroji 2021

Krásy krojov propagujeme prostredníctvom fotografií na sociálnych sieťach a tvorbou kalendára. Na našej stránke nájdete aj videá o tom, ako sa správne obliecť do kroja. Aby ste ani Vy nevyzerali ako strašiaci do maku. Kroje, ktoré máme a máte aj Vy sú často poškodené a krehké - ľahko sa ďalším používaním zničia. Jednou z činností nášho OZ je výroba krojových súčastí. Určite sa môžete tešiť na články o tom, ako proces výroby jednotlivých častí prebieha.

Výzva:
Ak sa venujete skoro zabudnutému remeslu alebo poznáte niekoho takého a chceli by ste túto tvorbu prezentovať, neváhajte nám napísať na náš mail. Rovnako, ak máte doma nevšednú krojovú súčiastku, podeľte sa s nami o cenné informácie, vďaka ktorým doplníme mozaiku krás kopaničiarskych krojov.

Priatelia folklóru, do čítania nabudúce!

Foto: Archív OZ Folklórne Kopanice, Vladimír Kampf, Jana Čavojská