Ohliadnutie: Kopanice v kroji 2019 a 2021

03.03.2022

V roku 2019 sa konal prvý ročník festivalu Kopanice v kroji. Kultúrny dom v Košariskách sa zaplnil krásnou zbierkou krojov pani Alžbety Krásnej a občianskeho združenia Folklórne Kopanice. Obdivovať ste mohli čepce, rukávce, kasanice a vyšívané pánske košele. 

Kopanice v kroji 2019
Kopanice v kroji 2019
Replika košele M.R. Štefánika z dielne pani Emílie Osuskej z Priepasného
Replika košele M.R. Štefánika z dielne pani Emílie Osuskej z Priepasného

Práve pre túto príležitosť šikovné ruky pani Emílie Osuskej vyšili výšivku náprsenky, ktorú nosil generál Milan Rastislav Štefánik. Spolu s pani Alžbetou Krásnou zhotovili na jeho počesť repliku košele, ktorú je možné v súčasnosti zahliadnuť počas scénických prehliadok v múzeu Milana Rastislava Štefánika. 

Hlavnou témou prvého ročníka boli kroje z okolia Myjavy a kroj z okolia Brezovej pod Bradlom. O myjavskom kroji prednášala krojárka Anna Michalcová, ktorá okrem informácií k ustrojeniu poskytla cenné rady týkajúce sa údržby krojov - ich pranie, sušenie, žehlenie a skladanie. Brezovský kroj opísala pani Jelka Juríčková, ktorá svoje rozprávanie spestrila veselými príhodami z Brezovej. Nájdete ich v knižke " Vyprávanie na nálepe".

Svoje umenie "pletenia cipky" ukázala aj majsterka ľudovej umeleckej výroby pani Marie Michalicová. Sprievodnými podujatiami boli tvorivé dielne pre najmenších a voľná zábava.  

Kopanice v kroji 2019
Kopanice v kroji 2019

Druhý ročník festivalu poznačila pandémia, konal sa v náhradnom termíne 10. - 11. 7. 2021, hlavnou témou boli kroje z Košarísk a Vrboviec a hlavná prednáška podujatia sa zo sály obecného úradu presunula do evanjelického chrámu. Po úvodných slovách Kristíny Talábovej a starostu obce Košariská Štefana Antola sa slova ujala farárka Zuzana Durcová. Návštevníkov zaujala rozprávaním o zasadacom poriadku v kostole. Ak ste zvedaví, podľa akých pravidiel boli miesta rozdelené, kde sedeli ženy a kde muži, pozrite si záznam z prednášky. O odborný výklad ohľadom krojov z Košarísk sa postarali Jela Juríčková, Ivana Marková a Jozef Marko. Kroje z Vrboviec predstavili Anna Štefková a Pavol Štefek. V rolách modeliek a modelov sa predstavili obyvatelia Košarísk a Vrboviec.

Výstava Ihlou maľované
Výstava Ihlou maľované

Výstavu, "Ihlou maľované", ovládla výšivka nielen na čepcoch, rukávcoch a kasanicách z myjavských kopaníc, ale i na čepcoch a rukávcoch z Lubiny. Vystavené predmety pochádzali zo zbierok Alžbety Krásnej, Jaroslava Piláta, Anny Štefkovej, Jely Juríčkovej a občianskeho združenia Folklórne Kopanice. 

Na ihrisku sa rozprávalo o údržbe krojov a predvádzalo sa uväzovanie ručníka, prebiehali tu i tvorivé dielne s výučbou paličkovanej čipky. Návštevníci si mohli vychutnať guláš navarený poľovníkmi z PZ Košariská. O príjemnú atmosféru sa postarala Krajnanská muzika. 

Uvedenie do života kalendára Kopanice v kroji 2022
Uvedenie do života kalendára Kopanice v kroji 2022

Práve tu sa za účasti starostu Štefana Antola a Anny Štefkovej uviedol do života kalendár na rok 2022, ktorý si určite našiel svoje miesto aj u Vás doma. Nie je tajomstvom to, že na rok 2023 sa môžete tešiť na nástenný i stolný kalendár. Veríme, že sa stretnú s rovnako pozitívnym ohlasom ako náš prvý kalendár.

Priatelia folklóru, do čítania nabudúce! 

Foto: Archív OZ Folklórne Kopanice, Vladimír Kampf, Jana Čavojská