Cesta do Ameriky

30.08.2022

Na naše krojové fotenia sme už doviezli najrôznejšie rekvizity. Historické bicykle, traktor, motorku, rebriňák... Kto by však povedal, že raz sa nám pošťastí historický vlak! 

Myšlienku nafotiť tému vysťahovalectva sme nosili v hlavách už dlho, išlo predsa o významnú etapu v dejinách nášho regiónu. Najprv sme sa venovali zhromaždeniu písomných prameňov a fotografií, ktoré nám o vysťahovalectve dali dostatočne jasný obraz. Potom prišlo rozhodnutie zachytiť na fotkách moment lúčenia sa s blízkymi a odchodu. Neistota, strach z neznámeho, ale i nádej na lepší život. 

Ako ústredný dopravný prostriedok sme vybrali vlak. Vysťahovalci cestovali rôznymi trasami s cieľom dostať sa do prístavných miest (najmä do Hamburgu) na loď do Ameriky.  V našom regióne existovali počas éry vysťahovalectva dve železničné trate. Staršia, z Brezovej do Jablonice, s pripojením ďalej na Trnavu a na Kúty bola spojazdnená v roku 1899. Mladšia, z Nového Mesta nad Váhom do Veselí nad Moravou, bola v celej dĺžke sprevádzkovaná v roku 1929 a je dodnes jedinou funkčnou traťou v našom regióne. Okrem toho sme si obstarali autentické lodné kufre, z ktorých jeden podľa ešte viditeľných lístkov kedysi putoval do New Yorku a druhý do Kanady.

Pomocnú ruku pri plánovaní nám poskytol pán Viliam Matuška zo Železničného múzea Stará Turá, ktorý nám spolu s Klubom železničnej nostalgie Bratislava Východ umožnil fotiť v prostredí strážneho domčeka a tunela Generála Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti jazdy nostalgického vlaku a poskytol mnoho cenných informácií k scénkam.

V deň D nám upršané ráno paradoxne prialo, atmosféra pri fotení mala ten správny pochmúrny podtón. Na detaily a kroje dohliadala pani Jela Juríčková, autorka knihy Vyprávanie na nálepe. Naši fotografi Vlado Kampf a Janka Čavojská sa vybláznili pri zostavovaní scén a radosť sme spravili isto aj cestujúcim v osobných vlakoch premávajúcich okolo. 

Po príchode historického vlaku na zastávku sme rýchlo zostavili scénu pri vozni a zapálili.......
....dymovnicu. Vlak bol totiž ťahaný trošku mladším motorovým rušňom, než sme potrebovali a tak sme z neho aspoň takýmto spôsobom nachvíľu spravili parnú lokomotívu.
Ešte raz ďakujeme všetkým dobrým ľuďom, ktorí sa podieľali na realizácii fotenia. Pripájame odkazy na Železničné múzeum Stará Turá a Klub železničnej nostalgie Bratislava Východ, ktorí si zaslúžia podporu v ich krásnej práci. Nie je dávno, čo vrchnosť takmer zrušila prevádzku časti trate...


Ak by ste chceli podporiť nás, môžete tak urobiť kúpou našich kalendárov na rok 2023.

Fotografie: Vladimír Kampf, archív OZ Folklórne Kopanice

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach, kde nájdete viac fotografií z toho fotenia.

Na záver niekoľko historických fotografií z brezovskej stanice, ktoré medzi inými slúžili ako inšpirácia. Zdroj: Archív Milana a Jána Pánskych