Remeslá kopaničiarskeho regiónu

21.04.2022
Výšivka na tyle
Výšivka na tyle

Premýšľali ste niekedy nad tým, akí zruční boli naši predkovia, čo všetko dokázali svojpomocne vyhotoviť? Koľko činností spojených s výrobou odevu museli ovládať ? Už len spracovanie rastlinného alebo živočíšneho materiálu na nite je zložitý proces. A potom to kúzlenie z nití - tkanie na krosnách, ráme, tkanie tkaníc, výroba povrazov. Rôznorodé vyšívanie, pletenie, háčkovanie a moja milovaná paličkovaná čipka. Práve textilné techniky by som vám chcel priblížiť v nasledujúcich článkoch.


Poškodená čipka nachystaná na opravu
Poškodená čipka nachystaná na opravu

Jednou z osobných výziev je pokus o vyplnenie, čiže opravenie, dier poškodených tylových čipiek a naučiť sa vyšívať na tyle. Ak poznáte niekoho, kto takéto vyšívanie ovláda alebo máte po babičke predlohy k vyšívaniu na tyle, budem rád, ak mi napíšete na mail: michal.halabrin8@gmail.com. Rád by som danú problematiku hlbšie preskúmal. Držte palce, aby to vyšlo.


Filigránové gombíky
Filigránové gombíky

A aby neboli články zväčša o textile, pozrieme sa spoločne i na iné remeslá, ktoré súvisia s krojom alebo kopaničiarskym životom. Napríklad sa pozrieme na výrobu filigránových gombíkov.


Obrázok pochádza z Věci a lidé, 2, 1949-1950
Obrázok pochádza z Věci a lidé, 2, 1949-1950

Taktiež Vám rád prinesiem zaujímavé informácie o tvorbe súčasných remeselníkov, tvorcov a umelcov z blízkeho i širšieho okolia. Verím, že Vás články zaujmú.


Priatelia folklóru dočítania nabudúce! 

Michal :)