Po nás potopa. Čo budú nosiť budúce generácie?

31.10.2023

Éra skupovania krojov po bazároch končí. Našťastie. Historické kroje nám nevydržia večne. Čo budú nosiť budúce generácie?

V minulej dekáde sa na Slovensko rozmohlo priekupníctvo s krojmi, ktoré ich cenu vyhnalo do závratných výšin a skreslilo povedomie ľudí o ich rozmanitosti či správnom nosení. Sami priekupníci ani poriadne nevedeli čo za pár grošíkov skúpili od dôverčivých pôvodných majiteľov. Hlavné bolo nahádzať k sebe príbuzne sa tváriace súčiastky, dať tomu gulášu nálepku "myjavský kroj", a počkať kým sa nájde nadšenec, ktorý si s dobrým úmyslom bude chcieť kroj pre seba kúpiť. Našťastie sa táto éra pomaly končí, v inzerátoch sa objavuje čoraz menej krojov a zdá sa, že i mnohí pôvodní majitelia si začali svoje kroje po predkoch viac vážiť a už nenaletia priekupníkom alebo kroje aspoň posunú do regionálnych folklórnych skupín alebo miestnym zberateľom, kde bude o ne dobre postarané.

I tieto historické kroje však majú svoje limity. Mnohé majú už viac ako 100 rokov a sú v zlom stave alebo nesedia na dnešné postavy. Nehovoriac o tom, že zo starších typov krojov sa nám zachovalo žalostne málo súčastí a ešte menej nositeľných. No i tie najzachovalejšie kúsky nám nebudú slúžiť večne. Aby sa nenaplnilo známe "po nás potopa", musíme sa v záujme budúcich generácií začať snažiť vyrábať nové krojové súčasti po vzore historických kúskov.

V našom občianskom združení sa týmto problémom zaoberáme od nášho vzniku. Postupne sme si sami začali svojpomocne vyrábať súčiastky, ktoré nebolo možné zohnať v pôvodnom stave. Neskôr sme pristúpili k nahrádzaniu pôvodných krojov v našej zbierke vernými replikami. Podarilo sa nám nadviazať spoluprácu s výrobcom brokátov Hedva, kde nám utkali vernú kópiu historického brokátu na prucle, tento rok sme venovali hľadaniu výrobcu tylu vhodného na naše tyranglové ručníky. Učíme sa najrôznejšie textilné techniky, skúmame dobové texty s popismi výroby, zbierame informácie od pamätníkov, niekedy musíme ísť aj metódou pokus-omyl.

Vďaka príspevku od Trenčianskeho samosprávneho kraja sa nám najnovšie podarilo ušiť niekoľko nových súčastí, ktoré budete môcť vídať prostredníctvom našich podujatí. Šitím nových krojov vytvárame nielen dedičstvo pre budúce generácie, ale podporujeme aj miestnych krajčírov a krajčírky, výrobcov látok, tradičných remeselníkov, a podporujeme našu ekonomiku. Áno, kroj môže byť celkom nákladná záležitosť, najmä ak sa čo najviac pridŕžame tradície. No zároveň nám kvalitne ušitý kroj vydrží na celý život a slúžiť bude aj našim deťom a vnúčatám. Náklady sa dajú znížiť napríklad použitím strojovej čipky, kým si našetríte na paličkovanú alebo upaličkujete vlastnú. Kroj môžeme skladať aj postupne, darovať na narodeniny alebo výročie každý rok strieborný gombík až kým sa vyskladá celá sada. Krojové súčasti môžu byť veľmi pekným a zmysluplným darčekom. Tým viac, ak si ich viete sami vyrobiť.

Aj na túto tému sa budeme viac rozprávať počas Tvorivého večera už dnes 2.11.2023 o 18:00 počas živého vysielania na našom Facebooku.