Kopanice v kroji 2023 Reportáž

17.08.2023

Kopanice v kroji 2023 sú za nami. Štvrtý ročník nášho krojovaného festivalu bol venovaný krojom z východného a západného kraja kopaničiarskeho regiónu, z Lubiny a Sobotišťa. V sobotu 8. júla ho v evanjelickom chráme Božom v Košariskách slávnostne otvorili starosta Košarísk Štefan Antol, pani farárka Vladimíra Balcová a predsedníčka občianskeho združenia Folklórne Kopanice Kristína Talábová. 

Nasledovala prehliadka krojov s komentárom v podaní Miloša Chudíka za Lubinu a Zuzany Hechtovej za Sobotište. Svojím vystúpením ju spríjemnila ĽH FS Kopa. Záznam prehliadky je dostupný TU.

V Múzeu M.R. Štefánika čakala návštevníkov vernisáž výstavy Maľoval ma Martin Benka, ktorá verejnosti predstavila tvorbu Martina Benku z kopaničiarskeho regiónu z pohľadu osobných príbehov jeho modelov. 

V Sále obecného úradu prebiehali dve špecializované prednášky. Michal Halabrín s pani Jelou Juríčkovou priblížili návštevníkom tému vyšívaných košieľ, ku ktorej pripravili i bohatú výstavu a pani Iveta Šidlová si pripravila prezentáciu o proránkovej výšivke z Lubiny. Prednáška o košeliach je dostupná TU a prednáška o proránkovej výšivke TU.

Bohatý sprievodný program na ihrisku ponúkol vystúpenie a školu tanca v podaní FS Filigrán, tvorivé dielne a aktivity pre deti zamerané na folklór a tradície nášho regiónu, viazanie ručníkov, burzu krojov, školu paličkovanej čipky a ukážku vyšívania proránkov, remeselný trh, či fotokútik.

Slávnostne uvedené boli i naše nové kalendáre na rok 2024, ktorých kúpou môžete podporiť našu činnosť. 

V závere dňa sa organizátori poďakovali všetkým dobrovoľníkom v realizačnom tíme, ktorých bolo tento rok vyše 70! Teší nás, že toľko ľudí rôznych vekových kategórií sa spojilo a nezištne spolupracovalo na realizácii nášho podujatia. Ešte raz všetkým srdečne ĎAKUJEME. Nasledovala zábava s Krajnanskou muzikou. Zostrih programu nájdete na tomto odkaze.

Kopanice v kroji 2023 zavŕšili slávnostné Služby Božie v nedeľu 9. júla s vystúpením ĽH FS Kopa. Tešíme sa na Vás o rok, v druhý júlový víkend na 5. ročníku Kopaníc v kroji!

Autor fotografií: Martin Kovanič, kopaniciarskenoviny.sk

Ďakujeme všetkým priateľom tradícií za podporu nášho podujatia! Hlavní partneri Kopaníc v kroji 2023: