Ej, na Vrbovcoch pjekně hrajú...

12.03.2024

Písal sa dátum 5.6.2022. Po fotení sme sedeli u Hanky Prenerovej na dvore, rozprávali sme sa a v tom zazneli slová: "Ja nechápem, prečo niekto tu na Kopaniciach neurobí krojovú zábavu. Na Morave to funguje bežne a tu nikto nič také nerobí." Našej Sonke nebolo treba viac hovoriť a zobrala si toto podujatie na starosti ako hlavná organizátorka.

Tento rok 4.5.2024 sa druhý raz stretneme na krojovej zábave s názvom "Ej, na Vrbovcoch pjekně hrajú". Do tanca a spevu nám zahrá domáca Kopaničiarska muzika Adama Foltína a hosť spoza vŕška – Horňácká cimbálová muzika Marka Potěšila. V nasledujúcich riadkoch od Sonky si môžete prečítať viac nie len o zákulisí príprav.

"Svojím spôsobom je to pre mňa stále neuveriteľné a splnený sen. Od štyroch rokov tancujem v súbore, aj keď moji blízki hovoria, že som skôr tancovala ako chodila. S ľudovým tancom sa väčšinu svojho života stretávam najmä v javiskovej podobe, ktorá je už iná ako tá pôvodná. Ja som priaznivec oboch podôb a pre mňa majú obe svoje čaro. Myšlienka priniesť takúto tanečnú príležitosť všetkým ľuďom (nie len členom folklórnych telies) bola v mojej hlave už dlho, no brzdili ma pochybnosti, či by bol vôbec o niečo také záujem. Po už spomínanej osudovej vete Petra Kováča som vedela, že nie som sama, kto takto rozmýšľa. Nevyskúšaš – nevieš. Vrhli sme sa teda do organizácie s tým, že nikto nevedel ako to skončí."

"Prvý ročník dopadol z nášho pohľadu skvelo, a preto v podstate hneď začali prípravy aj na druhý ročník. Kopaničiarska muzika Adama Foltína spravila skvelú zábavu, takže nebol dôvod na zmenu. V júni som sa zoznámila s Marekom Potěšilom. Jeho kapela má s tou Adamovou dlhoročné a veľmi dobré vzťahy. Pre mňa to bol jasný signál spojiť tieto dve cimbalovky, kedy budú mať prvý raz príležitosť zahrať si spolu na jednom javisku."

"Toto podujatie pripravujeme takmer rok a ja by som chcela v tomto momente poďakovať všetkým členom OZ Folklórne Kopanice a ďalším ochotným ľuďom, ktorí nám pomáhajú. Takisto by som chcela poďakovať obom kapelám a hlavne ich primášom za ochotný a zodpovedný prístup."

Tešíme sa na Vás na Vrbovcoch 4.5.2024!