Ako sa fotil kalendár Kopanice v kroji 2023

01.04.2022

Je chladné piatkové ráno a kultúrny dom na Polianke sa začína zapĺňať rekvizitami na sobotňajšie fotenie kalendára Kopanice v kroji 2023. Ide už o druhý pokus nafotiť všetkých 12+1 scén, keďže prvé fotenie, ktoré sa konalo pred mesiacom zasiahla korona, a tak sa podarilo zrealizovať iba 2 scény a dokumentačné fotenie.

Členovia OZ
Členovia OZ
Spoločná foto z prvého fotenia
Spoločná foto z prvého fotenia

Samotná príprava trvala vyše mesiaca a okrem zháňania autentických rekvizít či oslovovania modelov zahŕňala i výrobu dvoch úplne nových párt a mužského kroja. Oproti kalendáru 2022, ktorý sme fotili v exteriéroch a interiéroch po celom regióne, sme sa teraz rozhodli vyskúšať ateliérové fotenie pred čiernym pozadím. Náš dvorný fotograf Vlado Kampf dal preto špeciálne ušiť extra veľké plátno, na ktoré sa zmestia i skupinky modelov s rekvizitami. 

Na plátno sa zmestí i skupina neviest
Na plátno sa zmestí i skupina neviest
Nová krajnanská parta
Nová krajnanská parta

To, čo nám bolo uľahčené fotením na jednom mieste, sme si zasa parádne sťažili nárokmi na kroje i rekvizity. Vždy sa snažíme pracovať s čo najautentickejším materiálom, ukazovať čo najpôvodnejšie formy... Keď sme si predsavzali nafotiť 13 obrazov, každý na inú tému a každý s inými postavami a krojmi, už sme tušili, že pôjde o naše dosiaľ najnáročnejšie fotenie.

Nechceli sme fotiť iba holé portréty krojov, každá scénka musela obsahovať určitý dej, viazať sa k niektorému zvyku, kalendárnej udalosti atď., jednoducho musela byť živá. Keď sme zaplnili vo výsledku celkom hrozivo vyzerajúcu excelovskú tabuľku ambicióznym plánom fotenia, trochu sa nám zakrútila hlava. Ozajstná sranda však začala až pri realizácii tohto plánu.

Našťastie sme si za roky nášho pôsobenia už nahonobili malý arzenál rekvizít a krojov, ale ťažisko tohto fotenia i tak spočinulo na dobrých ľuďoch z regiónu, ktorí boli ochotní zapožičať nám na fotenie svoje náradie, kotle, kroje či mäsové výrobky. Aká by to veru bola zabíjačka bez poriadnych klobás a oškvarkov?  

Poriadna zabíjačka
Poriadna zabíjačka

Pri plánovaní rekvizít sme pozerali do múdrych kníh, fotoalbumov, ale hlavne sme sa pýtali starých a prastarých rodičov na ich spomienky. Do poslednej chvíle sme pátrali po čo najpôvodnejšom náradí. Tak sa nám podarilo na scénku s varením lekváru získať autentický medený kotlík s miešadlom i ďalším náradím, v ktorom varia na Bukovci lekvár dodnes. 

Na scénku o ručných prácach sme zasa pozvali priadku, ktorá vie priasť na kolovrátku a čipkárku, ktorá sa reálne venuje výrobe paličkovanej čipky. Aj v tomto sa odzrkadľuje naša snaha o čo najväčšiu autentickosť.

Varenie lekváru
Varenie lekváru

Okrem rekvizít sme museli zohnať i modelov s krojmi, ktoré sa k daným scénkam hodia, a aby toho nebolo málo, chceli sme zobraziť čo najviac typov krojov z celého regiónu. Vďaka miestnym nadšencom sa nám podarilo nafotiť brezovské, krajnanské, lubinské, myjavské a vrbovčanské kopanice a taktiež sme zachytili všetky vekové skupiny od batoľaťa po starenku. 

Popri sviatočných krojoch u nás vždy zobrazujeme i pracovné, veď v pracovnom ľudia strávili väčšinu života a nie sú o nič menej zaujímavé než tie sviatočné, ba v niečom sú možno i vzácnejšie, keďže sa voľakedy ničili medzi prvými a dochovalo sa i málo fotografií. Inou vzácnosťou, ktorá bude zobrazená sú unikátne ženské kožuchy, ktorých sa tiež zachovalo máličko. 

Unikátne kožuchy budú zdobiť januárový list
Unikátne kožuchy budú zdobiť januárový list

Veríme, že vás kalendár 2023 osloví rovnako ako náš predošlý a ešte raz sa chceme srdečne poďakovať všetkým partnerom, ktorí prispeli k jeho realizácii: obec Polianka, Múzeum školstva a pedagogiky, Svaman Myjava, obec Vrbovce, obec Bukovec, Folklórny súbor Brezová, Dfs Javorinka a samozrejme všetkým modelom, modelkám a fotografovi Vladovi Kampfovi.

Slávnostné predstavenie kalendára prebehne v sobotu 9.7.2022 počas festivalu Kopanice v kroji.